Cyfrowy Aparat Rejestrujący AR-4c

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA

AR-4c - Informacje o produkcie

AR-4c
rys.1. Cyfrowy Aparat Rejestrujący AR-4c

Cyfrowy Aparat Rejestrujący AR-4c jest kolejną, najnowszą wersją w serii aparatów rejestrujących typu AR. Zachowuje on całą funkcjonalność swojego poprzednika – Cyfrowego Aparatu Rejestrującego AR-3c, ale dodatkowo charakteryzuje się nowymi cechami i funkcjami, z których najważniejsze to:

  1. modułowa, zajmująca mniej miejsca konstrukcja (wykonana na bazie magistrali PC/104 Plus)
  2. wbudowany kolorowy monitor LCD (5.7'' 640x480 pikseli z ekranem dotykowym) do wizualizacji, którym steruje specjalna wersja programu ar3cmonitor -ARAMON, umożliwiający lokalnie wyświetlanie i kontrolę danych oraz funkcje serwisowe
  3. wbudowany dwukanałowy rejestrator dźwięku z 4 kanałowym mikserem
  4. trzy szeregowe wejścia RS-232 ogólnego użytku
  5. wielofunkcyjna płyta I/O z następującymi wejściami/wyjściami:
    • 3 cyfrowe wejścia zasilane napięciem stałym +24V do ogólnego zastosowania używane zazwyczaj do podłączania sygnałów jednouderzeniowych
    • 2 wyjścia przekaźnikowe (dla sygnałów GOTÓW i SYGNALIZACJA AWARII).

BUDOWA I ZASADA DZIAŁANIA

AR-4c
rys.2. Schemat modułowy rejestratora AR-4c

Cyfrowy Aparat Rejestrujący AR-4c służy do rejestrowania różnorodnych wartości dwustanowych i analogowych charakteryzujących działanie różnych obwodów oraz urządzeń elektrycznych. Chociaż był on pierwotnie zaprojektowany do rejestrowania pracy górniczych wyciągów szybowych oraz wyposażenia szybowego, może być on zastosowany w dowolnym obiekcie przemysłowym, gdzie wymagana jest rejestracja parametrów pracy. Może on pobierać dane w sposób klasyczny za pomocą wejść analogowych i dwustanowych, ale może również otrzymywać je ze sterowników PLC poprzez przemysłowe protokoły transmisyjne.

Dodatkową bardzo użyteczną funkcją Cyfrowego Aparatu Rejestrującego AR-4c jest możliwość rejestrowania informacji dźwiękowej zebranej przez kanały wejściowe audio w sposób zsynchronizowany z danymi analogowymi i dwustanowymi. Wszystkie informacje są przechowywane w wewnętrznej pamięci danych. W ten sposób wyeliminowana została konieczność użycia dodatkowego rejestratora dźwięku np. Ar3c-Audio w instalacjach, gdzie wymagana jest rejestracja rozmów. Cecha ta jest główną zaletą rejestratora AR-4c ponieważ jedno urządzenie zastępuje dwa urządzenia (AR-3c oraz AR3c-Audio - rejestrator wielkości analogowych i dwustanowych oraz rejestrator rozmów).

Kolejną ważną cechą Cyfrowego Aparatu Rejestrującego AR-4c jest możliwość otrzymywania sygnałów impulsowych od jednego lub dwóch impulsatorów (enkoderów inkrementalnych) w ten sposób może rejestrować zarówno jedną jak i dwie pozycje i prędkość(i).

Dzięki swojej modułowej budowie i uniwersalnemu oprogramowaniu Cyfrowy Aparat Rejestrujący AR-4c jest łatwo rekonfigurowalny i może być dowolnie dostosowany zarówno do wymagań instalacji jak i upodobań klienta. Dzięki wyposażeniu go w zaawansowane oprogramowanie konfiguracyjne może zostać skonfigurowany do współpracy ze sterownikami PLC.

Rejestrator AR-4c wyposażony w karty obsługujące różne protokoły przemysłowe może służyć również jako ogniwo łączące w większych sieciach przemysłowych. AR-4c może więc być sieciowym integratorem danych umożliwiając ich szybką wymianę pomiędzy różnymi sterownikami nie tracąc przy tym swoich głównych funkcji.

Zarejestrowane przez AR-4c dane są przechowywane w tak zwanej Wewnętrznej Pamięci Zdarzeń na dysku CF, oraz dla celów bezpieczeństwa mogą być kopiowane na zewnętrzny nośnik danych (pen-drive). Ponadto, zgromadzone dane można wydrukować na lokalnej drukarce, wyświetlić na wyświetlaczu lokalnym lub mogą być przekazane do zdalnych paneli wizualizacyjnych gdzie są prezentowane w trybie "on-line" lub "z pamięci" w dowolnej formie graficznej.

Rejestrator AR-4c może być połączony za pomocą interfejsu sieciowego lub łącza szeregowego z komputerami typu PC, gdzie przesyłane z rejestratora dane mogą również być wyświetlane, drukowane lub przetwarzane dla celów statystycznych i sprawozdawczych.

Dzięki wbudowanemu interfejsowi sieciowemu Cyfrowy Aparat Rejestrujący AR-4c może działać jako wielopołączeniowy sieciowy serwer danych.

W celu zapewnienia bezpiecznego działania Cyfrowego Aparatu Rejestrującego AR-4c jego oprogramowanie jest zaprojektowane w sposób, który umożliwia bieżące przeprowadzanie autotestów mających na celu wykrywanie wewnętrznych awarii sprzętu. Posiada dwa niezależne układy typu "Watch-Dog" i jeśli oprogramowanie rejestratora funkcjonuje poprawnie ( pętle są realizowane poprawnie) to są one odświeżane w regularnych odstępach czasu, co pozwala na natychmiastowe wykrycie jakichkolwiek błędów w oprogramowaniu lub sprzęcie.Rejestrator AR-4c generuje dwa sygnały wyjściowe podawane na dwa wyjścia przekaźnikowe - (wolne styki przekaźników):

  • GOTÓW , który może służyć do generowania sygnału blokady wyciągu w przypadku gdy AR-4c nie może prawidłowo wypełniać założonych funkcji (styk NO)
  • SYGNALIZACJA AWARII (jest zazwyczaj podłączony do lampki do lampki alarmu zabudowanej np. w pulpicie maszynisty i generowany przez rejestrator w przypadku wykrycia innych, niekrytycznych błędów (styk NO)
Means of interrelating the AR-4c datalogger with hoist's systems
rys.3. Sposoby połączenia rejestratora AR-3c z systemem szybu

Dodatkowo zaistnienie wszelkich awarii i błędów jest na bieżąco monitorowane oraz rejestrowane w specjalnie przeznaczonej do tego pamięci rejestratora zwanej Pamięcią Śladu ułatwiając tym samym jego diagnostykę i serwis.

Cyfrowy Aparat Rejestrujący AR-4c może pracować jako typowa "czarna skrzynka" przechowująca ważne informacje dotyczące pracy kontrolowanego obiektu w celu oglądu i analizy przyczyn ewentualnych stanów niepożądanych oraz awarii, ale również, dzięki wyposażeniu go w graficzne urządzenia peryferyjne współpracujące ze specjalizowanym oprogramowaniem komunikacyjno - wizualizacyjnym może stanowić element nowoczesnego systemu nadzoru obiektu przemysłowego.

FUNKCJE

Cyfrowy Aparat Rejestrujący AR-4c wypełnia wiele ważnych funkcji:

  • stałe próbkowanie wejść dwustanowych i analogowych z określoną częstotliwością w zakresie 10 Hz do 1 kHz (domyślnie 100 Hz),
  • analiza odczytanych danych celem wykrycia zmian w obiekcie – każda zmiana jest rejestrowana
  • wskazywanie położenia naczynia w szybie (gdy rejestrator wyposażony jest w impulsator)
  • rejestrowanie informacji dźwiękowych przychodzących na kanały audio,
  • stałe monitorowanie pracy objektu na lokalnym wyświetlaczu,
  • wysyłanie wybranych fragmentów danych z Wewnętrznej Pamięci Zdarzeń do komputera CRD (na życzenie operatora programu LOGGER),
  • możliwość komunikacji sieciowej ze wszystkimi komputerami (stacjami klienckimi) poprzez interfejs sieciowy LAN,
  • Umożliwienie funkcjonowania wizualizacji "on line" i na wyświetlaczu zdalnym
  • Umożliwienie wizualizacji pracy obiektu na graficznym wyświetlaczu lokalnym oraz na podłączonych panelach wizualizacyjnych.
  • archiwizowanie danych w Zewnętrznej Pamięci Danych podłączonej do portu USB (na życzenie klienta),
  • Funkcja serwera strony www

WYŚWIETLACZ LCD

A sample screenshot of LCD display
Przykładowy wygląd wyświetlacza LCD

Zabudowanie graficznego wyświetlacza z ekranem dotykowym o doskonałej (w stosunku do rozmiaru) rozdzielczości 640x480 punktów umożliwia zastosowania interfejsu graficnzego użytkownika. wyświetlacz LCD 5,7'' z ekranem dotykowym znajduje się na przedzie rejetsratora AR-4c. Bardzo dobra rozdzieczość 640x480 pkt daje bardzo duże mozliwości. Na wyświetlaczy można obserwować dane wyświetlane w różnych tybach:

  • graficzny monitoring obserwowanego obiektu
  • sygnały analogowe w trybach "Online" i "Przedląd danych"
  • sygnały dwustanowe w trybach "Online" i "Offline"
  • rejestracja błędów

Na wyświtlaczu znajdują się również podstawowe ustawienia funkcji i czasu

Bardziej zaawansowana konfiguracja jest możliwa w trybie chronionym.

Specjalna wersja programu wizualizacyjnego Aramon została przystosowana do pracy na wyjświetlaczu LCD.

Program Aramon jest podobny do poprzedniej wersji - AR3c-Mnitor, ale posiada dodatkowe funkcje:

  • ustawienia czasu i strefy czasowej rejestratora
  • archiwizacja danych na pen-drive
  • localne ustawienia wydruku

Program Aramon jest prosty w obsłusze i konfiguracji. Okno główne zawiera pasek tytuowy (opcjonalne), pasek menu, okna użytkownika i pasek statusu. Okna użytkownika są ułozona jak kolejne karty, każda z własnym podpisem. Każda karta może być skonfigurowana zgodnie z indywidualnymi wymaganiami użytkownika.

REJESTRACJA DŹWIĘKU

Sygnały dźwiękowe mogą przychodzić z czterech zewnętrznych źródeł. Cztery kanały są wewnętrznie multipleksowane na dwa oddzielne kanały a potem nagrywane w pamięci rejestratora.Całość przychodzącej informacji dźwiękowej z tych kanałów jest nagrywana i zapisywana w paczkach jednominutowych. Dźwięk jest kompresowany w formacie *.gsm. Ten rodzaj kompresji - zwykle używany w telefonii komórkowej - jest wystarczający do prawidłowego odtworzenia rozmów i innych sygnałów akustycznych.

PROGRAM LOGGER (wersje 2.0 - 4.x)

Program LOGGER jest programem służącym do wizualizacji i archiwizacji oraz do tworzenia obrazów graficznych przebiegów analogowych i dwustanowych z wyciągów szybowych. Jest programem użytkowym instalowanym na komputerze IBM PC spełniającym wymagania opisane w dokumentacji. Oferowany jest w dwóch wersjach:

  • klasycznej, wersja 2.0 komunikuje się z rejestratorem za pomocą łącza szeregowego,
  • sieciowej, wersja 3.1 (stara) oraz 4.x, które mogą komunikować się w sposób tradycyjny lub poprzez sieć LAN bądź Internet
A sample screenshot of LOGGER program
rys.5. Przykładowy wygląd programu Logger

Za pomocą programu LOGGER możliwe jest bezpośrednie przeglądanie zawartości Wewnętrznej Pamięci Zdarzeń rejestratorów, lub transmitowanie danych i archiwizacja ich na twardym dysku komputera lub innym nośniku cyfrowym. Zarchiwizowane pliki mogą być następnie przeglądane na ekranie lub wydrukowane na drukarce systemowej. Program umożliwia również odsłuchiwanie zapisów dźwiękowych.

A sample printout made by means of LOGGER program
rys. 6. Przykladowy wydruk z programu Logger

Podczas pracy Logger tworzy archiwa danych zorganizowane w pliki zawierające dane z całego dnia i dane transmitowane z wybranego rejestru. W celu ochrony danych przed nieleganymi modyfikacjami stosowane sa odpowiednie metody bezpieczeństwa. Pliki nazywane są odpowiednio do danych, które zawierają, a ich rozszerzenie zależy od nazwy szybu. Te infromacje oraz parametry konfiguracji są kopiowane - w zaszyfrowanej formie, wewnątrz plików.

STRONA WWW REJESTRATORA

Rejestrator AR-4c posiada swoją stronę www przeznaczoną zarówno dla użytkownika jak i serwisu. Strona ta stanowi bardzo pomocne narzędzie umożliwiające szybki łatwy transfer danych, diagnostykę, oraz ogromną pomoc przy konfiguracji programu LOGGER.

  • Za pomocą funkcji “Pobierz dane” można przesyłać dane z AR-4c (przekształcone do formatu programu LOGGER) do komputera. Transfer danych odbywa się w blokach dobowych i przebiega bardzo szybko, wielokrotnie szybciej niż transmisja bieżąca wykonywana z programu LOGGER i można go wykonywać na komputerze, na którym program ten nie został zainstalowany.
  • Inną ważną cechą jest możliwość pobierania i odtwarzania plików audio bezpośrednio z rejestratora bez konieczności konfigurowania i używania programu LOGGER.
  • Strona www Cyfrowego Aparatu Rejestrującego AR-4c posiada jeszcze jedną ciekawą i pomocną funkcję: wsparcie konfiguracji sygnałów dwustanowych dla programu LOGGER

PRZEGLĄDY OKRESOWE I SERWIS

Cyfrowy Aparat Rejestrujący AR-4c każdorazowo, przed instalacją na obiekcie, jest indywidualnie dostosowywany do wymagań instalacji oraz preferencji użytkownika. Jego konfiguracja sprzętowa i programowa jest określana na podstawie projektu włączenia rejestratora w obwody maszyny wyciągowej wykonanego przez uprawnionych projektantów. Zależy również od wymagań stawianych przez użytkownika dotyczących wyposażenia w opcjonalne urządzenia zewnętrzne (drukarki, wyświetlacze, panele operatorskie, pamięci zewnętrzne, oprogramowanie użytkowe). Indywidualnie skonfigurowany rejestrator jest programowany i parametryzowany przez producenta a następnie poddawany serii testów funkcjonalnych i niezawodnościowych. Dopiero po takim przygotowaniu zostaje zabudowany na obiekcie i tam ponownie jest testowany. Na obiekcie dokonuje się również końcowych regulacji oraz instaluje się oprogramowanie użytkowe (LOGGER, Aramon, AR3c-Monitor). Wszystkie te czynności powinny być wykonane przez producenta rejestratora lub autoryzowany serwis.

W celu zapewnienia pełnej ciągłości pracy rejestratora zalecane jest zastosowanie podwójnego zasilania dla jego układów. Z uwagi na znaczenie jakie mają zapisywane dane Cyfrowy Aparat Rejestrujący AR-4c powinien być regularnie – przynajmniej raz w roku - poddawany okresowym przeglądom i konserwacji. Zalecana częstotliwość przeglądów i konserwacji wynosi 6 miesięcy w przypadku gdy służy on do rejestracji parametrów pracy górniczych wyciągów szybowych . Przeglądy i konserwacje wykonywane są przez producenta lub jego autoryzowanego przedstawiciela zgodnie z zatwierdzoną w zakładzie górniczym technologią. Podczas konserwacji wykonuje się pełną kontrolę rejestracji wszystkich sygnałów, niezbędne regulacje oraz ewentualnie wymieniane są uszkodzone elementy rejestratora. Podczas przeglądu wykonywane są również niezbędne upgrade'y i konserwacja oprogramowania rejestratora oraz kontrola i regulacja parametrów linii transmisyjnych pomiędzy rejestratorem i komputerem centralnej rejestracji danych.

W przypadku awarii rejestratora wszystkie naprawy serwisowe powinny być wykonywane przez uprawniony i przeszkolony przez producenta serwis. Dla prawidłowego wykonywania czynności serwisowych niezbędne jest wyposażenie serwisantów w zestaw oryginalnych części zamiennych oraz specjalizowane oprogramowanie serwisowe i testowe.

PARAMETRY TECHNICZNE

OPIS PARAMETRU WARTOŚĆ PARAMETRU
12
Napięcie wejściowe 20V - 30V DC or 90 - 260V AC (z zewnętrznym źródłem zasilania)
Zakres napięcia wejściowego jak powyżej
Pobór mocy do 30 VA, standartowo 15 VA
Temperatura pracy 5 - 50oC
Temperatura przechowywania -40oC - +90oC
względna wilgotność powietrza podczas pracy (około 30oC 30% - 85%
względa wilgotność powietrza podczas przechowywania(około 30oC) do 95%
wymiary (układ domyślny, bez wejść analogowych i dwustanowych) 155 × 125 × 160 mm
wymiary z bazą 200 × 125 × 160 mm
waga 3 kg
czas pracy na zasilaniu rezerwowym (bateria) ponad 2 godz (zależne od baterii - z nową baterią 2,9Ah nawet 4-5 godz)
wejścia dwustanowe ilość rejestrowanych sygnałów dwustanowych do 4080
napiecie wejściowe dla sygnałów dwustanowych 24V, 48V, 220V, 110V DC
zakres napięcia dla sygnałów dwustanowych +-35%
prądy sygnałów wejściowych 4.5 - 10mA
czas probowakowania rejestratora 2-10ms (parametr zalezy od konfiguracji)
izolacja galwaniczna sygnałów wejściowych 1000 - 2500 V
wejścia analogowe (dane z konwertera A/C) ilośc wejść sygnałów analogowych do 32
napięcie wejściowe sygnałów analogowych -10V - +10V, -20V - +20V, -100V - +100V
logger current range -20ma - +20mA
mierzone typy napięć CD i AC
sampling interval 1.5 - 30ms (programmable)
czas probowakowania rejestratora 1.5 - 30 ms (programowalne)
dokładność rejestracji pomiaru 0,05% (dokładność dla karty 8(16)wejść analogowych z 12-bitowym konwerterem
izolacja galwaniczna kanałów pomiarowych 1000 - 2500 V
Sygnały analogowe (np z impulsatorów) ilość rejestrowanych sygnałów dwustanowych do 255 (słowa 16-bitowe)
czas probowakowania rejestratora 2 - 10ms (parametr zależny od ustawień)
rozdzielczość 16 lub 32 bity
wejścia wielozadaniowe np dla konwertera akustycznego ilość sygnałów 3 (4) 24V DC
zakres rejestracji danych 20ms (programowalne)
wejścia audio liczba kanałów 4
napięcie wejściowe max +/- 2,5V
Licznik kwadraturowy ilość 1 - 2
wyjścia ilość wyjść przekaźnikowych 2
prąd i napięcie wyjściowe 24V, 0,5A
Szafa pyłoodprona rejestratora przynajmniej IP-40
mierzone typy napięć AC & DC
generated on shrek in 0,002 seconds